Добредојде на форумот

Регистрирајте сѐ или логирајте сѐ за да имате целосен пристап на форумот на ТВ Пакет!

Register Најави се

Господ постои, името и е Петрунија l 2019

hakuna_matata

Активен Член
Мислења
810
Допаѓања
33
Поени
28
Автор на оваа тема #1

ГОСПОД ПОСТОИ, ИМЕТО И Е ПЕТРУНИЈА
Режија: Теона С. Митевска
Улоги: Зорица Нушева, Лабина Митевска, Стефан Вуишиќ, Суад Беговски, Симеон Дамевски, Виолета Шапковска, Пепи Мирчевски, Џевдет Јашари, Владимир Тулиев.

Синопсис:
Дејството во филмот се случува во Штип, мало гратче во Македонија, каде секој јануари локалниот свештеник фрла дрвен крст во реката, а стотици мажи со нуркање сакаат да дојдат први до него. Среќата и просперитетот се загарантирани на човекот кој ќе го фати прв. Петрунија е главниот лик, кој неочекувано се фрла во водата од каприц и успева да го фати крстот пред другите. Нејзините конкуренти се бесни од смелоста на една жена да учествува во нивниот ритуал, настанува општ хаос. Петрунија си останува на своето место, со крстот и нема намера да се откаже.

Премиера: 10 февруари во официјална конкуренција на Berlin International Film Festival
 
Последен пат уредено:

TVman

Добро-Познат Член
Мислења
5,589
Допаѓања
472
Поени
83
#5
Во петок и во мојот град. Го гледал некој ? Добар е ?
 

hakuna_matata

Активен Член
Мислења
810
Допаѓања
33
Поени
28
Автор на оваа тема #6
Солиден македонски филм. Интересна е тематиката. Малку на моменти е досаден.
фотографски е убаво снимен. Тонски не ми беше целосно добар.
Ликовите, така-така на моменти добри на моменти лоши.
Но во секој случај, најдобар од Теона, за разлика од претходните.