Добредојде на форумот

Регистрирајте сѐ или логирајте сѐ за да имате целосен пристап на форумот на ТВ Пакет!

Најави се

Македонија: Новости за теленовелите кои доаѓаат

  • Автор на оваа тема latinac
  • Датум кога е започната темата

Beauty

Администратор
Мислења
18,230
Допаѓања
2,878
Поени
113
#43
Преведена е, мора да се дооемитува.
Телевизиите не би требало повеќе да емитуваат теленовели од 7 до 19, што значи нема да има повеќе теленовели на Телма. Законот забрани!
 

SomebodyUnique

Добро-Познат Член
Мислења
3,929
Допаѓања
191
Поени
63
#44
АВМУ ја претера! Ова е катастрофа. Во никоја земја го нема ова.

Роса на Сител кога ќе оди?
 

Beauty

Администратор
Мислења
18,230
Допаѓања
2,878
Поени
113
#45
Поради овој закон, турските нема да се симнат од прајмтајм уште сто години.
 

Dexter26

Добро-Познат Член
Мислења
3,761
Допаѓања
38
Поени
48
#46
Beauty напиша:
Преведена е, мора да се дооемитува.
Телевизиите не би требало повеќе да емитуваат теленовели од 7 до 19, што значи нема да има повеќе теленовели на Телма. Законот забрани!
Е зошто баш на Телма да нема повеќе теленовели ?

Сигурно Шител и Анал 5 ќе продолжат да ги емитуваат турските и индиските идиотизми од 19:00 часот па понатаму, а и Телма може да го направи истото, но со латиноамериканските теленовели.
 

Beauty

Администратор
Мислења
18,230
Допаѓања
2,878
Поени
113
#47
Да, ама Телма не е телевизија која емитува таква програма во прајмтајм. Они ги ставија преку ден каде што и им е местото, ама Радиодифузија им ги забрани.

Тоа ти е наша држава. Се' наопаку :haha:
 

SomebodyUnique

Добро-Познат Член
Мислења
3,929
Допаѓања
191
Поени
63
#48
Телма ми е надеж барем за американските. За латино веќе одамна се нема надеж на останатите национални. Остана само Телма ама ете и тоа го скратија.

Ех, оваа моја чудесна земја!
 

Beauty

Администратор
Мислења
18,230
Допаѓања
2,878
Поени
113
#49
Не смеат ни американски преку ден. Преку ден Гранд, баба Рада и такви слични високиинтелектуални емисии.
 

Dexter26

Добро-Познат Член
Мислења
3,761
Допаѓања
38
Поени
48
#50
Beauty напиша:
Да, ама Телма не е телевизија која емитува таква програма во прајмтајм. Они ги ставија преку ден каде што и им е местото, ама Радиодифузија им ги забрани.

Тоа ти е наша држава. Се' наопаку :haha:
Е па тогаш, телевизиски пленум и на улица. :rolleye:
 

Beauty

Администратор
Мислења
18,230
Допаѓања
2,878
Поени
113
#51
Не е политички постов, ама власта апсолутно го креира секој наш чекор во секојдневието, ни наложува дури и што да гледаме и што да не гледаме.
 

Some Special

Добро-Познат Член
Мислења
4,107
Допаѓања
788
Поени
113
#52
Кога веќе латино сериите мора да се категоризираат како програми од трета категорија 12+, тогаш зошто мора да биде ограничено и нивното емитување (од 20.00 до 05.00 часот)? Штом АВМУ го затегна обрачот за тоа, тогаш нека овозможи теленовелите од трета категорија да се емитуваат во било кој термин
 

SomebodyUnique

Добро-Познат Член
Мислења
3,929
Допаѓања
191
Поени
63
#53
Златен интернет! Се видело од нашава држава. :povraka:

Власта премногу се меша во работата на телевизиите. Тие можеби ќе си добијат нешто за возврат за изгубениот профит што не емитувале одредена програма во дневните термини меѓутоа ние, гледачите, излегваме најоштетени, за жал.
 

Some Special

Добро-Познат Член
Мислења
4,107
Допаѓања
788
Поени
113
#54
И од друга страна ги исклучија сите балкански канали на кои што доколку ги имавме, колку толку ќе можевме да гледаме латино. А сега освен на некој локални, на друго место на телевизија латино нема да можи да се гледа
 

Beauty

Администратор
Мислења
18,230
Допаѓања
2,878
Поени
113
#56
Измамничка немала да продолжи, не смееле против закон да одат.
 

Dexter26

Добро-Познат Член
Мислења
3,761
Допаѓања
38
Поени
48
#58
Beauty напиша:
Измамничка немала да продолжи, не смееле против закон да одат.
Можат да направат исклучок и да ја додадат во ноќен термин, па макар ако треба и по полноќ да ја емитуваат ако останале малку епизоди до крајот на серијата.

Или нека ги закачат останатите епизоди на Интернет, денес речиси сите поголеми телевизии во светот, вклучувајќи ги и телевизиите на Балканот - хрватската RTL на пример, ги објавуваат најновите епизоди на нивните официјални веб сајтови и ги задржуваат таму 1 или 2 недели, притоа дозволувајќи бесплатен пристап до истите тие епизоди, но само за Интернет корисниците од матичната држава на телевизијата, додека истовремено, пристапот до истите тие епизоди е блокиран за Интернет корисниците кои пристапуваат кон веб сајтот од странство.

Но факт е тоа дека за ваквиот идиотизам заслугите паѓаат исклучиво врз АААВМУ.

Кога би имале функционален Уставен Суд во Република Македонија, ваквиот идиотизам од закон, заедно со уште многу бројни други идиотизми од закони би биле укинати од страна на функционален Уставен Суд на Република Македонија, бидејќи државата нема никакво право да си го пика носот во работата на приватните субјекти, вклучувајќи ги и приватните телевизии, и да им кажува како треба, а како не треба да работат.

Но за жал, не живееме во функционална Република Македонија, туку во Македонија, земјата на чудата.
 

Beauty

Администратор
Мислења
18,230
Допаѓања
2,878
Поени
113
#59
Dexter26 напиша:
Можат да направат исклучок и да ја додадат во ноќен термин, па макар ако треба и по полноќ да ја емитуваат ако останале малку епизоди до крајот на серијата.
.
Можеле.

Реално мислам дека Сител е најпрофесионална телевизија во моментов.
 

Some Special

Добро-Познат Член
Мислења
4,107
Допаѓања
788
Поени
113
#60
Dexter26 напиша:
Можат да направат исклучок и да ја додадат во ноќен термин, па макар ако треба и по полноќ да ја емитуваат ако останале малку епизоди до крајот на серијата.
Се согласувам. И онака од 23.00 до 07.00 се им е реприза. Не знам како можат да ја укинат серијата на само 15 епизоди до крајот а притоа епизодите се преведени