Добредојде на форумот

Регистрирајте сѐ или логирајте сѐ за да имате целосен пристап на форумот на ТВ Пакет!

Најави се

Arne Dahl, SVT|2011-2015

  • Автор на оваа тема Beauty
  • Датум кога е започната темата

Beauty

Администратор
Мислења
18,230
Допаѓања
2,878
Поени
113
Автор на оваа тема #1


АРНЕ ДАЛ
Број на епизоди : 20

Се работи за шведска серија за еден елитен одред истражители. Екранизација на серијалот на романи на Јан Арналд, кој овие дела ги издал под псевдонимот Арне Дал. Екранизирани се вкупно 10 романи, секој по 180 минути. Арне Дал се смета за еден од најдобрите скандинавски писатели на крими романи. Неговите книги се продадени во повеќе од 4 милиони примероци и се преведени на над 30 светски јазици.

Серијата претставува вистинско уживање за љубителите на жанрот „нордик ноар“, а во средиштето на овој мрачен трилер се наоѓа тим од одлични детективи и стручни лица кои максимално се посветени на работата.
Злосторствата што ги истражуваат се свирепи и многу комплексни, а тимот мора да ги открие внатрешните мотиви на извршителите и нивните скриени цели. Серијата е скандинавски мрачна, одлично направена, и повеќепати наградувана.

Режијата е на Харалд Хамлер, а улогите ги толкуваат Малин Арвидсон, Ирене Линд, Шанти Рони, Магнус Самјуелсон.​
 

hakuna_matata

Активен Член
Мислења
816
Допаѓања
36
Поени
28
#2
Многу е добра серијава. Ја гледав кога одеше за прв пат на МРТ и можам да кажам дека ептен ми беше возбудлива секоја епизода. Малце таму при крајот втората сезона ја разводнеа, ама сепак беше интересна за гледање. Имаше доста морничави сцени.
 

TVman

Добро-Познат Член
Мислења
5,802
Допаѓања
559
Поени
113
#3
Ја има некаде со превод ? И ова, и останатите скандинавски што одеа кај нас ?
 

TVman

Добро-Познат Член
Мислења
5,802
Допаѓања
559
Поени
113
#7
https://www.prijevodi-online.org/serije/view/2662/arne-dahl

Треба да си ги симнуваш епизодите и преводите :D
Аха, фала. Не сум баш влегол во тој штос со симнување серии и преводи, ама ако се "натерам" некогаш, тогаш ќе ја гледам така. Сега засега со она што го имам онлајн на залиха.
 

anonimen

Добро-Познат Член
Мислења
2,181
Допаѓања
370
Поени
83
#8
Аха, фала. Не сум баш влегол во тој штос со симнување серии и преводи, ама ако се "натерам" некогаш, тогаш ќе ја гледам така. Сега засега со она што го имам онлајн на залиха.
Јас Dynasty ја симнувам, ја емитуваат во петок, јас во сабота ја симнувам и ја гледам
Другото онлајн
 

Beauty

Администратор
Мислења
18,230
Допаѓања
2,878
Поени
113
Автор на оваа тема #11

Steff

Добро-Познат Член
Мислења
1,030
Допаѓања
599
Поени
113
#12
Ниту јас, ми делуваат интересно ама не можам да најдам време за тоа. :406389:
 
Допаѓања: TVman