Добредојде на форумот

Регистрирајте сѐ или логирајте сѐ за да имате целосен пристап на форумот на ТВ Пакет!

Најави се

Beverly Hills, 90210|1990-2000

LucasScott

Нов Член
Мислења
8,009
Допаѓања
0
Поени
0
Автор на оваа тема #1
Беверли Хилс (Beverly Hills, 90210) е американска телевизискa серија, која премиерно била прикажувана од 4 октомври 1990. до 17 мај 2000 година. Таа била првата тинејџерска сапуница, која стекнала огромен број фанови, а од главните актери направила светски ѕвезди. Серијата го следи животот на младите на Беверли Хилс, ученици во училиштето "West Beverly High School", а подоцна и на и Универзитетот Колумбија.
Серијата зборува за контроверзните теми на општеството, како што се правата на хомосексуалците, алкохолизмот, дрогата, самоубиствата на тинејџерите, сидата и тинејџерската бременост. Серијата ја создал Дерен Стар, а ја продуцирал Арон Спелинг. Иако серијата ја напуштиле многу членови од актерската екипа, и тоа по овој редослед: Шанен Доерти (1994), Лук Пери (1995), Габриел Картерис (1995), Керол Потер и Џејмс Икхаус (1995), Џејсон Присли (1998) и Тифани Тајсен (1998), серијата останала популарна, се до крајот на десеттата сезона (2000). Во последната епизода, се собрале сите членови од екипата, но не и Шенон Доерти. Што се однесува до наградите, серијата е добитник на наградата Златен Глобус.
За време на десетгодишното снимање на серијата, могу познати ѕвезди зеле учество во истата: Ева Лонгорија, Кристина Агилера, Метју Пери и Џесика Алба. Нема ниту еден лик од серијата кој се појавил во сите 296 епизоди. Сепак Тори Спелинг и Џени Гарт се актерките кои биле најприсутни во серијата, појавувајќи се во дури 292 епизоди.

БЕВЕРЛИ ХИЛС - BEVERLY HILLS 90210

Период на оприкажување: 4 Oктомври 1990 - 17 Maj 2000
1. сезона - 21 епизоди
2. сезона - 28 епизоди
3. сезона - 30 епизоди
4. сезона - 31 епизоди
5. сезона - 32 епизоди
6. сезона - 32 епизоди
7. сезона - 32 епизоди
8. сезона - 32 епизоди
9. сезона - 28 епизоди
10. сезона - 27 епизоди

Приказната започнува кога двајцата близнаци, Брендон (Џејсон Присли) и Бренда (Шанен Доерти) Волш, заедно со своите родители Сидни (Керол Потер) и Џим (Џејмс Икхаус), поради работното место на таткото се преселуваат од Минесота во луксузниот Беверли Хилс, Калифорнија. Бројот 90210 кој е во насловот на серијата се однесува на поштенскиот број на Беверли Хилс. На почетокот, близнаците се централни ликови, а подоцна им се придружуваат и нивните пријатели Кели Тејлор (Џени Гарт), Дона Мартин (Тори Спелинг), Дилан МекКеј (Лук Пери), Стив Сандерс (Иан Зајринг), Андреа Закермен (Габриел Картерис) и Дејвид Силвер (Брајан Остин Грин).
Љубов, тинејџерски авантури, сплетки, тајни и вистински пријателства се она што најповеќе ја карактеризираат оваа серија.

Улоги: Шенон Доерти, Џејсон Присли, Џени Гарт, Тори Спелинг, Лук Пери, Иан Зајринг, Брајан Остин Грин, Габриел Картерис, Керол Потер, Џејмс Икхаус, Тифани Тисен, Хилари Свонк и др.​

Мислења
119
Допаѓања
0
Поени
16
Re: Beverly Hills, 90201|1990-2000

Еве и јас ке се приклучам во гледањето....
Ова ке биде супер летна серија....:)

Missy

Нов Член
Мислења
3,189
Допаѓања
0
Поени
0

Се приклучам со коментирање колку што се сеќавам, со гледање не верувам

Beauty

Администратор
Мислења
18,238
Допаѓања
2,888
Поени
113

Многу добра идеја, но мислам понатаму да ја симнувам, сега не.
Убаво е и МТВ да ја даде од почеток и да ја прикаже до крај.

LucasScott

Нов Член
Мислења
8,009
Допаѓања
0
Поени
0
Автор на оваа тема #7
Mulholland напиша:
Јас ќе ја репризирам.:)

nightspy напиша:
Еве и јас ке се приклучам во гледањето....
Ова ке биде супер летна серија....:)
епа ајде заедно ќе коментираме. Пишeте кога ќе ги симнете да почнеме да гледаме паралелно.

Мислења
119
Допаѓања
0
Поени
16
Јас веќе ја имам првата сезона така да кажувајте кога почнуваме...
Да си направиме некој распоред..:)

LucasScott

Нов Член
Мислења
8,009
Допаѓања
0
Поени
0
Автор на оваа тема #9
Па ајде, секој ден нека бие по една епизода.

Mulholland

Нов Член
Мислења
382
Допаѓања
0
Поени
0
Вие слободно можете да почнете од сега, но јас морам да почекам да ми заврши сесијата. :)

DarkAngel

Активен Член
Мислења
2,862
Допаѓања
0
Поени
36
Многу слабо се сеќевам на серијата, само на убавата шпица се сеќевам. Заедно со мајка ми ја гледавме и ми читаше. Се сеќева ли некој од кога до кога се даваше серијата кај нас и во колку часот одеше?

LucasScott

Нов Член
Мислења
8,009
Допаѓања
0
Поени
0
Автор на оваа тема #13
Последната сезона прикажана на МТВ (шеста) беше давана во недела во рок од 2000 до 2001 година, а претходните сезони одеа во петок во 20 ч.
Ах, тие слатки петоци ги чекав цела недела. :) Времиња.

DarkAngel

Активен Член
Мислења
2,862
Допаѓања
0
Поени
36
Jaс иако слабо се сеќевам на серијата, сигурен сум дека е 1000 пати подобра од оваа 90210. Највеќе ги сакав Брендон,Кели и Дејвид. Инаку која година започна Беверли во Македонија? Мислам дека 96'та беше ако не се лажам.

LucasScott

Нов Член
Мислења
8,009
Допаѓања
0
Поени
0
Автор на оваа тема #15
Можно е да почнала тогаш, не памтам која година беше, јас од трета сезона почнав тогаш да ја гледам. Првите две сезони ми беа премиерни кога одеа на ХТВ пред три дгодини. :)

Beauty

Администратор
Мислења
18,238
Допаѓања
2,888
Поени
113
И ја најдов серијата за следниот долг период. Беверли Хилс од прва до последна :hehe:
(иако најмногу сакам да ги гледам првиве сезони со Бренда).
Првата епизода е всушност оној филм што го даваат на МТВ често и кој зборува за доаѓањето на Брендон и Бренда во БХ, започнување во школото, запознавање со другите ликови, првите разочарувања за Бренда и Брендон. Веќе во втората епизода се појавува Дилан. Дилан и Бренда омилени ликови. Дона е како глупава, само се влече по Кели и ништо не зборува засега :hehe: Дејвид е многу млад, и му се свиѓа Кели. Нели беа полусестра и брат, сега не знаат ништо за тоа.

Кој сака да се придружи ајде. Знам дека ме чека големо уживање и да знаете дека нема да зажали никој ако ја одбере оваа серија пред новите американски.

:uzivkanje: :uzivkanje: :uzivkanje:

Bobi!

Глобален модератор
Мислења
6,690
Допаѓања
0
Поени
0
Добра идеја, мене ми е тотално избришана од меморијата :mhhh:

Дани сите ли сезони имаат убави снимки? Од каде ја симнуваш?

Beauty

Администратор
Мислења
18,238
Допаѓања
2,888
Поени
113
Isohunt. Јас ја почнав со симнување првата сезона и снимката е супер. Само не оди нешто брзо симнувањево како новите серии, но не ми е тоа проблем.
Покрај толку модерни нови серии, оваа серија ќе ми дојде супер, зашто и јас малку се сеќавам. Мислам дека од епизода во епизода ќе биде се подобра. Во почетоков дури малку е и наивно прикажана разгаленоста на Кели и други работи, но имам предвид дека почнала со снимање пред 22 години.

Bobi!

Глобален модератор
Мислења
6,690
Допаѓања
0
Поени
0
Сега видов и на kat.ph (Kick ass torrent) има доста линкови, тој сајт е навистина добар, го дознав деновиве :off: :hehe:

Дани, доколку не најдам асални линкови за Mad Men може ќе ти се придружам, а инаку таа серија ми е во предност, оваа можеби за летото да ја оставам, ќе видиме :)

LucasScott

Нов Член
Мислења
8,009
Допаѓања
0
Поени
0
Автор на оваа тема #20
Фино што си ја почнала да ја гледаш. Јас ја почнав репризо Melrose Place и во првата епизода се појавија Кели, Дона, Стив и Дејвид. Мислам дека MP почнала кога започнала и втората сезона на Береврли, како спин оф.