La ronca de oro, Caracol|2014

  • Автор на оваа тема Beauty
  • Датум кога е започната темата

Beauty

Администратор
Мислења
17,174
Допаѓања
1,997
Поени
113
Автор на оваа тема #1


ЗЛАТЕН ГЛАС
Број на епизоди : 62

Содржина :
50тите години на минатиот век, време на полова дискриминација, време каде жените биле предодредени да имаат повеќе обврски отколку права, а улогите на мајки, сопруги и домаќинки биле над сѐ останато. И во една таква ера, се запознаваме со приказната за Еленита Варгас, млада девојка која мечтае за слобода и права. Таа сонува да стане позната пејачка, а музиката е она што го исполнува нејзиното срце и ја разнежнува душата на оние кои ја слушаат. Нејзините најголеми копнежи и задоволства ги доживува токму преку пеењето, со што сака да ги погази сите предрасуди и препреки кои постојат за жените во тоа општество. Нејзината мајка, конзервативната Хулија е против тоа Еленита да стане пејачка, па затоа ќе ја казнува и ќе ја испрати во интернат. Но, гласот за слобода е посилен од било што друго. Од интернатот, Херман, пријател на нејзиното семејство, ѝ помага да избега и ѝ нуди шанса да стане пејачка, но она што нашата хероина не го знае е дека пеколот со Херман допрва започнува. Патот до успехот е тежок, а борбата против слепата љубов уште потешка.
Еленита станува позната пејачка и се изградува како личност, свесна дека популарната музика не познава родови и граници, не познава класи и разлики, а токму на тој пат, таа ќе биде водена од својот глас. Од златниот глас на телото и умот.

Улоги : Majida Issa, Ana María Estupiñán, Diego Cadavid, Leonardo Acosta, Laura Garcia, Luis Fernando Montoya, Greeicy Rendón
 
Последен пат уредено:
Допаѓања: TVman

TVman

Добро-Познат Член
Мислења
5,223
Допаѓања
345
Поени
83
#3
Јас ја имам во план, па во блиска иднина ќе ја гледам.
 

Beauty

Администратор
Мислења
17,174
Допаѓања
1,997
Поени
113
Автор на оваа тема #4
Фала богу нешто добро. Задоволна од првата епизода - автентичен амбиент на Колумбија во педесетите. Конзервативна средина, конзервативна фамилија од една страна и Еленита која сака да стане пејачка, што е неприфатливо за таа средина. И тоа пејачка на селска (народна, ранчерска) музика што за мајка и и татко и е уште полошо.
Темата е интересна, и вакви приказни дефинитивно колумбиските продукции знаат да ги доловат со нивниот специфичен амбиент, прилично грди глумци но одлични професионалци.

:bravobravo:
 
Последен пат уредено:

TVman

Добро-Познат Член
Мислења
5,223
Допаѓања
345
Поени
83
#7
Серијата ја поставуваат на Со превод и на каналот на najubav од форумот на ok.ru. Јас таму ќе ја гледам кога ќе си дојде на ред.
 

Beauty

Администратор
Мислења
17,174
Допаѓања
1,997
Поени
113
Автор на оваа тема #8
Серијата ја поставуваат на Со превод и на каналот на najubav од форумот на ok.ru. Јас таму ќе ја гледам кога ќе си дојде на ред.
А сега што гледаш, прашањето ми е сега зошто не ја почнуваш?

Инаку на баба ми не и се допаѓа, вели дека навикнала на турски и бразилски продукции, и овие мексикански колумбиски и биле очајни.
 

TVman

Добро-Познат Член
Мислења
5,223
Допаѓања
345
Поени
83
#9
Па не наоѓам време. Гледам 3 серии и плус ред други обврски со школо.

Со Intikam сум при крај, за 2-3 недели ја завршувам. Место неа ќе одлучам што ќе гледам, или Ronca или A.S.K. На другите серии не им се гледа крај во скоро време.
 

Blagojche

Добро-Познат Член
Мислења
3,543
Допаѓања
27
Поени
48
#10
Овој адвокатот, Херман има задни цели со Еленита или мене така ми се чини?
 

Blagojche

Добро-Познат Член
Мислења
3,543
Допаѓања
27
Поени
48
#11
:se poklonuva:::se poklonuva:::se poklonuva::

Не знам кој од вас ја следеше новелава ама... Денес заврши на Визија, какво ремек дело!!! Одамна не сум гледал волку добра новела (можеби Љубовници од RCTV?!) и тоа добра од секој аспект! Кој професионализам, од глума до продукција! Прекрасна вистинска строија, одлична актерска екипа особено возраснатата Еленита! Жената едноставно грмеше на екранот! Која глума, кој став и стас, да гледаш и да не веруваш дека глуми, толку природно и реално ја изнесе улогата, секоја ѝ чест!!! Речиси целата актерска екипа беше и тоа како професионална, никој од ликовите не ме нервираше со глума и слично, сите беа врв! Песните!! Лудила!! Во аспект од пеење подобра беше возрасната Елена, и тоа премногу! Какви беше само епизодата кога умира мажот ѝ на Елена, докторот!! Плачев ненормално, цела епизода, ми пресушија очите!! Со сласт ја гледавме и јас и мајка ми па дури и тетка ми!! Предобра!! Последната епизода исто беше врв! Мислев дека Еленита ќе ја изгуби борбата со животот, но како и секогаш, храбра и воена го победи и тоа! Толку! :):ehh::ehh::uzivkanje::uzivkanje::pie kafe::pie kafe:
 

TVman

Добро-Познат Член
Мислења
5,223
Допаѓања
345
Поени
83
#12
Јас ја планирав периодов да ја почнам, ама штом ќе почне Реј ќе ја гледам понатака.