Rosa diamante, Telemundo|2012

LucasScott

Глобален модератор
Мислења
8,011
Допаѓања
0
Поени
0
Автор на оваа тема #1


РОЗОВИОТ ДИЈАМАНТ
Број на епизоди : 125

Во продукција на гигантот Телемундо, серијата ги освои срцата на милиони гледачи во светот благодарение на нежната љубовна сторија и интригантните заплети кои ќе ве држат во неизвесност до самиот крај. Класична приказна што ќе ве врати во времето минато со најголемите хероини од новелите, времето кога сите навивавме за среќата на Росалинда, сонувавме за љубовта на Есмералда, тежнеевме кон богатството на Фиорела, плачевме за маките на Есперанса. И токму сега на малите екрани се враќа серија која ќе не потсети дека животот е бајка, во кој принцот и принцезата мора да ги пребродат сите препреки за да бидат заедно и среќни. “Роса Дијаманте” e приказна за розовиот дијамант и девојката сираче која во светот на мрачните тајни и скриените вистини ќе ја пронајде вистинската љубов.

Содржина :
Во почетокот на приказната се запознавме со Росаура, префинетата сопруга на Едуардо Сотомајор, претседател на една од најголемите мексикански компании. Но, оваа навидум безгрешна дама има љубовник, а од таа врска сосема неочекувано и непланирано, Росаура забременува и раѓа девојче.
Поради тоа што се работи за дете од љубовникот, Росаура одлучува да се ослободи од детето и затоа ѝ плаќа на огорчената и таинствена Ракел да го тргне бебето. Ракел го остава девојчето во интернат за девојчиња, заедно со 18 бели и еден розов дијамант. Со секој бел дијамант е платена една година од сместувањето на девојчето во интернатот, а последниот, розевиот дијамант треба да се предаде оној момент кога девојчето ќе стане полнолетна. Директорката на интернатот, Мис Хелен и нејзиниот љубовник и соучесник Рамон ѝ го даваат името Роса на оставеното дев0јче.
Годините поминуваат, а Роса од симпатично девојче прераснува во преубава девојка. За неа најголемото богатство се соништата, а во интернатот се дружи со Ева, која е нејзина најдобра пријателка. Ева е во врска со Хосе Игнасио Алтамирано, млад претседател на фирма која е конкуренција на семејството Сотомајорови. Од таа врска, Ева останува бремена, но по породувањето, се случува голема трагедија и таа умира. Како би го исполнила аманетот даден на покојната другарка, Роса е приморана да започне нов живот. Го превзема нејзиниот идентитет и грижата за штотуку роденото синче, па затоа е решена да му се одмазди на богатиот Хосе Игнасио, убедена дека токму тој е одговорен за смртта на Ева. Меѓутоа, играта на одмазда за кратко време се претвора во љубов, а кога добро криените тајни ќе испливаат на површина, Роса ќе сфати дека животот за кој мислела дека не ѝ припаѓа ѝ е всушност многу близок.
Роса е на чекор до големото откритие, на чекор до вистината за нејзиното биолошко семејство.... но какви интриги следуваат во приказната за розевиот дијамант, дознаваме секое утро на Сител телевизија.

Улоги : Карла Ернандез, Маурисио Окман, Лупита Ферер, Патрисио Кастиљо, Клаудија Рамирез и др.​
 
Последен пат уредено од модератор:

Beauty

Администратор
Мислења
17,425
Допаѓања
2,180
Поени
113
#2
Зар почнаа и со римејци на аргентински популарни серии, катастрофа. :off:
 
Последен пат уредено:

LucasScott

Глобален модератор
Мислења
8,011
Допаѓања
0
Поени
0
Автор на оваа тема #3
Отсекогаш ми се допаѓало сижето на Perla Negra и еден ден ако се решам да ја гледам сигурно дека тоа нема да биде римејкот на Телемундо, туку аргентинската со мојата adorable Andrea.
 
Последен пат уредено од модератор:

Missy

Нов Член
Мислења
3,189
Допаѓања
0
Поени
0
#4
Ова ПЕРЛА на Las vias de amor секогаш ме потсетува. Пред да прочитам мислев сега некој римејк на неа ќе биди сигурно во темава :)
 
Последен пат уредено од модератор:

damjan

Нов Член
Мислења
225
Допаѓања
0
Поени
0
#6
Missy напиша:
Ова ПЕРЛА на Las vias de amor секогаш ме потсетува. Пред да прочитам мислев сега некој римејк на неа ќе биди сигурно во темава :)
 
Последен пат уредено од модератор:

damjan

Нов Член
Мислења
225
Допаѓања
0
Поени
0
#7
Јас прочитав дека Марица и Елизабет ќе биле главни женски улоги заедно...
 
Последен пат уредено од модератор:

DarkAngel

Активен Член
Мислења
2,862
Допаѓања
0
Поени
36
#8
Огледалце, огледалце мое... :haha: :haha:

Durante el mes de mayo Telemundo inicia las grabaciones para "Rosa Diamante", una gran producción hecha en México que marca el regreso del actor Mauricio Ochmann a la televisión.

Telemundo se enorgullece en anunciar el inicio de grabaciones de Rosa Diamante, una gran producción hecha 100% en México que cuenta con el regreso de Mauricio Ochmann, el debut de Carla Hernández y la participación estelar de Lupita Ferrer. Esta novela se estrenará este verano por Telemundo.

Rosa Diamante relata la historia de Rosa (Carla Hernández), una hermosa joven que por trampas del destino crece en un prestigioso internado. Su vida toma un giro inesperado tras un trágico acontecimiento que la lleva a conocer a José Ignacio Altamirano (Mauricio Ochmann), un hombre atractivo, inteligente y conquistador.

Esta historia de amor marca el regreso de la primera actriz Lupita Ferrer a territorio mexicano y a Telemundo. Lupita interpretará a Rosaura Sotomayor, una mujer ambiciosa, soberbia y resentida que manipula a los demás para lograr sus objetivos.

El elenco estelar de Rosa Diamante incluye a: Claudia Ramírez, Sofía Lama, Manuel Balbi, Patricio Castillo, Thali García, Luciana Silveyra, Marco de Paula, Luis Xavier, Mariana Villalvazo, Néstor Rodulfo, Ofelia Guiza, Constantino Costas y Marco Treviño, entre otros.

Rosa Diamante es una producción original de Telemundo realizada en su totalidad en México junto a Argos. La novela es una adaptación de Sandra Velasco Scarpa de la historia original escrita por Enrique Torres.

Воопшто не ми се допаѓа. Плус Telemundo Studios Mexico :povraka:
Oд идниве на Телемундо највеќе ме привлекува El rostro de la venganza. Ќе била во стил како Primera Dama на Каракол.
 

peligroso

Нов Член
Мислења
30
Допаѓања
0
Поени
0
#11
што мислите за оваа серија дали е убава или незнам што мислите?
 

LucasScott

Глобален модератор
Мислења
8,011
Допаѓања
0
Поени
0
Автор на оваа тема #12
Мене искрено ми се допаѓа приказната и тоа што ја следат Perla Negra. Ја немам гледано Роса, но по трејлерот и промоата делува интересно (се разбира во границите на розова новела од типот Марина). Не е La Reina del Sur, но за жанрот класика е добра.
 

latinoteka

Нов Член
Мислења
24
Допаѓања
0
Поени
0
#14
Искрено катастрофа е серијата. Иако сите новели на Телемундо од последните неколку години се поинакви, малку гледав од серијава и воопшто не ми се допаѓа. Ми личи новелите од Телевиса.
 

Blagojche

Добро-Познат Член
Мислења
3,555
Допаѓања
34
Поени
48
#16
Ја погледна некој? Впечатоци? Од она што го видов многу вештачки и не ме прививлекува никако.. Ќе си ја чекам „Los Rey“.
 

anonimen

Добро-Познат Член
Мислења
2,021
Допаѓања
298
Поени
83
#18
Ова е стварно интересно и ме привлекува, не знам како вас не ви се допаѓа
Сета таа збрка, како се поврзани ликовите, најдобро направено
Росаура што се преправа дека е ќорава, едвај го чекам моментот кога ќе го види розевиот дијамант на Роса кога ќе отиде во куќата како Ева (од најавната шпица)
 

anonimen

Добро-Познат Член
Мислења
2,021
Допаѓања
298
Поени
83
#19
Серијава станува се поинтересна
Четвртава епизода ја прелетаа, само по неколку месеци, дена, ама добро осмислена
По најавата утре е несреќата и умирањето на Ева, а превземањето на идентитет на Роса
На крајот на епизодава ми беше јако, „Тој не се вика Хосе Игнасио, тој човек е Адам“
Не можам да гледам на сабајле, па си гледам сега репризата

Ја гледа некој друг?