Добредојде на форумот

Регистрирајте сѐ или логирајте сѐ за да имате целосен пристап на форумот на ТВ Пакет!

Најави се

The big bang theory|2007-2019

Rebellious angel

Глобален модератор
Мислења
696
Допаѓања
0
Поени
16
Автор на оваа тема #1


'Теоријата за големата експлозија' е американски ситком, креиран и продуциран од Чак Лори и Бил Прејди, кој започна со прикажување на 24 септември 2007 година. Оваа серија го прикажува животот на бубалиците Шелдон и Леонард, нивните пријатели Хауард и Раџеш и нивната згодна сосетка, Пени.

Број на сезони: 12
Број на епизоди: 279

Содржина:

Цимерите Шелдон и Леонард се суперинтелигентни физичари, но, кога ќе се запознаат со Пени, згодна девојка која се вселува во соседниот стан, тие сфаќаат дека не знаат апсолутно ништо за животот надвор од лабораториите. Нивни пријатели се Хауард, кој смета дека е згоден исто колку што е и паметен, и Раџеш, кој не може да зборува кога е во близина на убава девојка.

Улоги: Џим Парсонс, Џони Галецки, Кејли Куоко, Сајмон Хелберг, Кунал Наџар...​
 
Последен пат уредено од модератор:

Bobi!

Глобален модератор
Мислења
6,690
Допаѓања
0
Поени
0
#2
Едни и единствени.
За брзо време ми стана најомилен ситком после 'Friends'.
Заедно со 'Modern Family' дефинитивно ми е најдобрата тројка ситкоми.
Шелдон еден и единствен. Целата актерска екипа роКа.
:se poklonuva::
 

Burrows

Глобален модератор
Мислења
4,964
Допаѓања
20
Поени
38
#3
ОК ситком, иако How I Met Your Mother и Outsourced ми се далеку подобри.
Шелдон е ненормален. :)
 

igorao85

Нов Член
Мислења
1,784
Допаѓања
0
Поени
0
#4
Вреди ли да се гледа шоуво? Ги имам дома на цд од еден другар, го изгледав пилотот и искрено не ми се бендисаа. Некој ефтин американски хумор а читам добри критики за нив. Вреди ли да им дадам шанса да изгледам уште некоја епизода или не?
 

Burrows

Глобален модератор
Мислења
4,964
Допаѓања
20
Поени
38
#5
Па пробај, натамошните епизоди се нешто подобри.
Јас имам изгледано само до 10-та епизода и дури и тие ги влечев дур ги изгледав.
Мене ме нервира најмногу што премногу форсираат физика и пола од работите не ги ни разбирам, како што Шелдон ги објаснува пребрзо.
Слична на оваа викаат дека е Community, и од таа изгледав пола пилот и го угасив бидејќи ми беше досадно.
 

Losteech

Администратор
Мислења
711
Допаѓања
0
Поени
0
#6
igorao85 напиша:
Вреди ли да се гледа шоуво? Ги имам дома на цд од еден другар, го изгледав пилотот и искрено не ми се бендисаа. Некој ефтин американски хумор а читам добри критики за нив. Вреди ли да им дадам шанса да изгледам уште некоја епизода или не?
Далеку е од ефтин хуморот, но зависи сепак и каков вид на хумор преферираш...

Инаку ова е дефинитивно најдобриот ситком после HIMYM за мене. Втората сезона особено ми е во меморија, колку сум се смеел зимава на тие епизоди мислам дека никогаш нема такво нешто да ми се повтори... :)
 

Bobi!

Глобален модератор
Мислења
6,690
Допаѓања
0
Поени
0
#7
Burrows напиша:
Па пробај, натамошните епизоди се нешто подобри.
Јас имам изгледано само до 10-та епизода и дури и тие ги влечев дур ги изгледав.
Мене ме нервира најмногу што премногу форсираат физика и пола од работите не ги ни разбирам, како што Шелдон ги објаснува пребрзо.

Слична на оваа викаат дека е Community, и од таа изгледав пола пилот и го угасив бидејќи ми беше досадно.
Истото и јас го мислев на почетокот. Мислам дека нема веќе некои си теории кои те терат да ги оцениш епизодите како досадни. Баш интересни фори спомнува Шелдон, кои доколку следиш внимателно ќе ги сфатиш, а теориите со физика нормално дека нема да ги сфатам, не се ни обидувам, тие всушност владееја во првите две сезони. Трета/четврта се‘ поретко ги има. Иако втората е #1 сезона. :se poklonuva::
 

Rebellious angel

Глобален модератор
Мислења
696
Допаѓања
0
Поени
16
Автор на оваа тема #8
Мене ми фалат тие теории, физики и сл. работи кои ги имаше во првите две сезони, вака веќе не ни изгледаат како бубалици. :neznam: :) Не за џабе првите две сезони ми беа најдобри и најсмешни. :)

Burrows напиша:
Слична на оваа викаат дека е Community, и од таа изгледав пола пилот и го угасив бидејќи ми беше досадно.
Е, баш ме разочаравте ти и Иван. Се зезам, секако, ама навистина мислев дека на вас двајца ќе ви се допадне. :neznam: :) Од толку различни вкусови на форумов, мислев дека сепак ќе има уште некој кој ќе ја обожава (серијава е таква, или ја обожаваш или не ја гледаш :)). Мене некако не ми е слична со TBBT, што знам.
 

Burrows

Глобален модератор
Мислења
4,964
Допаѓања
20
Поени
38
#9
Rebellious angel напиша:
Е, баш ме разочаравте ти и Иван. Се зезам, секако, ама навистина мислев дека на вас двајца ќе ви се допадне. :neznam: :) Од толку различни вкусови на форумов, мислев дека сепак ќе има уште некој кој ќе ја обожава (серијава е таква, или ја обожаваш или не ја гледаш :)). Мене некако не ми е слична со TBBT, што знам.
Не реков дека нема да и' дадам шанса пак на серијата. :)
Ќе пробам пак да го изгледам пилотот зимскиов распуст, можеби тогаш кога гледав прв пат моментот не ми бил погоден. :) За секој случај тогаш си симнав и неколку епизоди плус.
 

g.sparks

Нов Член
Мислења
32
Допаѓања
0
Поени
0
#10
Пени, Пени, Пени, Пени, Пени, Пени, Пени, Пени, Пени, Пени, Пени, Пени...

Леле последнава епизода... Паднав од столче, БУКВАЛНО од смеење... :D
 

Bobi!

Глобален модератор
Мислења
6,690
Допаѓања
0
Поени
0
#11
g.sparks напиша:
Пени, Пени, Пени, Пени, Пени, Пени, Пени, Пени, Пени, Пени, Пени, Пени...

Леле последнава епизода... Паднав од столче, БУКВАЛНО од смеење... :D
:haha: :haha: се сложувам :se poklonuva:: нема да го заборавам цитатот на почетокот кога овој дечкото на Пени изјавуваше за некој документарец, а Шелдон кога му одговори да не случајно гледал Никелодеон :haha:

Раџ како Aquaman :haha: легендарни беа сите, одличен завршеток на првата половина од сезоната :ehh:
 

Burrows

Глобален модератор
Мислења
4,964
Допаѓања
20
Поени
38
#12
Конечно ја догледав прва сезона. Супер ситком, се наоѓаат доста смешни моменти, а погоре се искажав што ми е лошата работа. :) Оставувам на ставот од погоре дека HIMYM и Outsourced се подобри. :)

Ќе ја фатам и втора сезона деновиве, да видам зошто е толку фалена. :)
 

Bobi!

Глобален модератор
Мислења
6,690
Допаѓања
0
Поени
0
#13
Колку само најјака епизода. 4x14 :haha::haha:

Завршната сцена со песната на Раџ "You're my heart, my universe" :se poklonuva::

Шелдон се пренесе во глумата, epic :haha:
 
Мислења
216
Допаѓања
2
Поени
18
#14
Мене ми се здосади, последната епизода беше најтапа, истите финти веќе цело време се повторуваат. Community е неспоредливо подобра. Ако TBBT има дебилен хумор спакуван со софистицирано-научни примеси за американците да се чувствуваат мудри ако гледаат, Community има софистициран потешко разбирлив, но и многу подобар хумор спакуван на поедноставен начин + плус го нема дебилното смеење како во TBBT.
 

Burrows

Глобален модератор
Мислења
4,964
Допаѓања
20
Поени
38
#15
Изгледав две рандом епизоди од втората сезона како загревање пред убаво да ја изгледам (2х17 и 2х18) и морам да кажам дека судејќи според овие епизоди (едната е кога се возат со воз заедно со Summer Glau, а другата кога Пени пробува бизнис со шноли :haha:) е двојно подобро од прва сезона.
Ќе имам очигледно добра забава со втората сезона. :uzivkanje:
 

Burrows

Глобален модератор
Мислења
4,964
Допаѓања
20
Поени
38
#16
Овие распалија во втора сезона. :se poklonuva::
Ги изгледав првите четири епизоди, ова е на многу повисоко ниво од првата сезона!
На 2х03 (епизодата со онлајн игрицата) се смеев како ненормален. :haha:

А ова е еден од најдобрите моменти (од 2х04):

:haha::haha::haha::haha::haha:
 

Burrows

Глобален модератор
Мислења
4,964
Допаѓања
20
Поени
38
#17
Burrows напиша:
Оставувам на ставот од погоре дека HIMYM и Outsourced се подобри. :)
Со ненормалниве епизоди од втора сезона TBBT ми се искачува погоре од Outsourced. За HIMYM ќе видиме, ама чисто се сомневам. :) Како и да е и двете се одлични и незаборавни!
:se poklonuva::
 

Bobi!

Глобален модератор
Мислења
6,690
Допаѓања
0
Поени
0
#18
Burrows напиша:
Со ненормалниве епизоди од втора сезона TBBT ми се искачува погоре од Outsourced. За HIMYM ќе видиме, ама чисто се сомневам. :) Како и да е и двете се одлични и незаборавни!
:se poklonuva::
Знаев дека ќе го смениш мислењето :jupi:
 

Losteech

Администратор
Мислења
711
Допаѓања
0
Поени
0
#19
Втората сезона на The Big Bang Theory е најсмешна сезона која сум ја гледал од сите американски ситкоми досега... ја изгледав за само 2 дена, што на мене многу ретко ми се случува (знам да изгледам 5-6 епизоди еден ден и ако не ми се допаѓа да ја „баталам“ за една недела па пак да и се вратам, ама TBBT 2 беше предобра за да и одолеам) :)

Штета што квалитетот доста опадна оттогаш и сега се’ се врти околу Шелдон само... :(